Sun Joe 24V-SB10-CT 24-Volt IONMAX Cordless SharperBlade Stringless Lawn Trimmer, 10-Inch, Tool Only
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
10
quantity
Product details
Category
NO STRINGS ATTACHED. Say goodbye to tangled strings and extension cords with the next generation of grass-trimming tech: 24V-SB10-CT 24-Volt Trimmer Edger from SUN JOE. No more struggling with string — SUN JOE features patented SharperBlade® Technology. The self-sharpening, 10” precision cutting blade slices through tough grass, thick thatches, and unwanted weeds without kinks, tangles, or jams! Plus, SUN JOE’s flower guard protects against accidental blade contact with delicate plants. Or twist it up switch it up! The 180º rotating Twist-N-Groom head converts from trimmer to edger in seconds. Edge along flowerbeds, sidewalks, and walkways for a crisp, precise line — every time. Lightweight at 5.2 lbs, SUN JOE features an adjustable auxiliary handle and telescopic shaft which extends from 36.6 in. to 48.4 in. for maximum comfort and control. And every SUN JOE tool comes backed by our complete 2-year warranty, for worry-free performance, season after season. So, avoid the hassle a traditional trimmer and GO WITH JOE® — 24V-SB10-CT 24-Volt IONMAX Cordless Trimmer Edger from SUN JOE®. GET EQUIPPED®.
  • [CORE TOOL ONLY]: No battery or charger included. No Load Speed (rpm) : 8500
  • [VERSATILE]: Ideal for trimming grass and edging along flowerbeds
  • [2-IN-1]: Twist-n-groom 180º rotating head converts from trimmer to edger in seconds
  • [ADJUSTABLE]: Handle and telescopic pole for maximum comfort and control
UPC 842470112681
Size Tool Only - Battery/Charger Not Included
Color Tool Only
Speed 8500 RPM
Brand Name Sun Joe
Style Name SharperBlade Stringless Trimmer
Item Weight 2 Kilograms
Manufacturer Snow Joe
Model Number 24V-SB10-CT
Power Source Battery Powered
Cutting width 10 Inches
Item Type Name 24V IONMAX 10-in. 2.0Ah Cordless SharperBlade Stringless Lawn Trimmer