WSU050-4000-13 AC/DC Power Supply, 1 Output, 20 W, 5 V, 4 A
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
Packaging: - Series: WSU Part Status: Active Region Utilized: North America Form: Wall Mount (Class II) Input Type: Fixed Blade Voltage - Input: 90 ~ 264 VAC Voltage - Output: 5V Current - Output (Max): 4A Power (Watts): 20W No Load Power Consumption: 100mW (Max) Polarization: Positive Center Applications: ITE (Commercial) Efficiency: Level VI Operating Temperature: 0°C ~ 40°C Output Connector: Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Cord Length: 60" (1.52m) Input Connector: NEMA 1-15P Size / Dimension: 3.03" L x 1.89" W x 1.22" H (77.0mm x 48.0mm x 31.0mm) Approvals: cETLus
  • It operates over a wide input voltage range from 100VAC to 240VAC at 50Hz/60Hz and regulated 5VDC output voltage
  • Wall plug-in source is completely enclosed to prevent tampering
UPC 653958390152
Brand Triad Magnetics
Color Multicolor
Wattage 20 watts
Amperage 4 Amps
Portable No
Power Plug Type A - 2 pin (North American)
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer Triad Magnetics
Model Number WSU050-4000-13
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media 2 x 10 ft cable
Input Voltage 240 Volts
Current Rating 4 Amps
Output Voltage 5 Volts
Specification Met CSA/ETL/UL
Compatible Devices Laptops, Portable Devices, Tablets
Connectivity Technology DC Barrel
Main Power Connector Type 2 Pin